Aktualizacja: 29.10.2026.
Tona certyfikowanego pelletu kosztuje pod koniec października 2026 r. od około 2000 zł, a pellet marek premium, takich jak Olczyk czy Barlinek, do około 2500 zł — wynika z zestawienia cen Muratora z 29.10.2026. Najtańsza oferta w tym zestawieniu to mieszanka bez certyfikatu w big-bagu za 1750 zł/t, a średnia stawka spadła w ciągu miesiąca o 3,3%. Przed zakupem porównaj tę samą klasę, masę i cenę z dostawą.
| Forma lub sprzedawca | Cena | Przeliczenie / zastrzeżenie |
|---|---|---|
| Pellet certyfikowany, tona | od ok. 2000 zł | np. Dantex Kujawy, Pellet Premium A1 |
| Marki premium (Olczyk, Barlinek), tona | do ok. 2500 zł | górna granica w zestawieniu |
| Mieszanka bez certyfikatu, big-bag | 1750 zł/t | ZANO, Kraków; 29 zł za 15 kg |
| Paleta 975 kg w OBI (Eurotaxpol Premium A1) | 2349 zł | ok. 2409 zł/t |
| Worek 15 kg w Castoramie i OBI | 35,90–35,98 zł | ok. 2,40 zł/kg, czyli ok. 2400 zł/t |
| Paleta u producenta ANPOL (odbiór własny) | od 2099 zł | ENplus A1 |
Ceny według zestawienia Muratora z 29.10.2026.
- Ile kosztuje tona pelletu dzisiaj?
- Ile kosztuje pellet Olczyk i jak wypadają inne marki?
- Ile kosztuje paleta i worek pelletu?
- Ile kosztuje 1 kWh ciepła z pelletu?
- Ile pelletu potrzeba do domu 100 m² lub 150 m²?
- Czy pellet A1 musi być droższy i co sprawdzić w jakości?
- Jak doliczyć dostawę i uniknąć dopłat?
- Porównanie ofert pelletu i koszt zakupu w praktyce
- Jak kupić pellet taniej bez ryzyka pozornej oszczędności?
- Najczęściej zadawane pytania
- Źródła i weryfikacja danych 2026
Ile kosztuje tona pelletu dzisiaj?
Najwięcej płaci się w marketach budowlanych, gdzie kupuje się mniejsze ilości, a najmniej — u producentów przy odbiorze własnym lub za opał bez certyfikatu. Cena zależy też od regionu, kanału sprzedaży, klasy paliwa i transportu: przy dostawie kurierskiej cena tej samej palety może wzrosnąć nawet o kilkaset złotych.
Ile kosztuje pellet Olczyk i jak wypadają inne marki?
W zestawieniu Muratora marki premium, takie jak Olczyk czy Barlinek, tradycyjnie trzymają wyższe ceny — do około 2500 zł/t. Cena konkretnej dostawy może się różnić, dlatego przy zakupie sprawdź, czy podana kwota dotyczy palety, tony netto i dowozu pod wskazany adres.
A2 nie jest zamiennikiem A1 dla każdego kotła. Porównuj oferty o tej samej klasie i masie, a nie samą nazwę producenta.
Ile kosztuje paleta i worek pelletu?
Paleta 65 worków po 15 kg waży 975 kg, a nie tonę. Paleta Eurotaxpol Premium A1 w OBI za 2349 zł to więc około 2409 zł za przeliczoną tonę, przed ewentualnym doliczeniem dowozu.
Przeliczyliśmy ceny według masy: 65 × 15 kg = 975 kg, a 2349 zł ÷ 0,975 t = 2409,23 zł/t. Worek 15 kg za 35,98 zł to 2,40 zł/kg, czyli około 2399 zł/t — więcej niż tona certyfikowanego pelletu od ok. 2000 zł u sprzedawców hurtowych, bo płaci się za pakowanie i wygodę.
Różnicę między workiem, paletą i dostawą dobrze widać na przykładzie cennika Wood&Play (stan na 18.08.2026): paleta 990 kg kosztowała 1999 zł, czyli 2019 zł za tonę, a ten sam pellet kupowany na worki — o 181 zł/t (około 9%) drożej. Kurier za 299 zł za paletę dokładał 302 zł do tony przy palecie 990 kg i 604 zł przy palecie 495 kg, więc tona z dostawą dużej palety wychodziła 2321 zł. Wniosek: przy małych zamówieniach transport potrafi kosztować więcej niż różnica między markami.
Pellet Wood&Play jest pakowany w worki 15 kg. Porównując jego cenę z innymi ofertami, przelicz koszt na kilogram lub tonę i sprawdź masę całej palety oraz koszt dostawy.
Ile kosztuje 1 kWh ciepła z pelletu?
Przy cenie pelletu 1750–2500 zł/t, wartości opałowej 17–18 MJ/kg i sprawności kotła 80–92% samo paliwo daje orientacyjnie około 0,38–0,66 zł za użyteczną kWh ciepła. To obliczenie nie obejmuje prądu kotła, czyszczenia, serwisu ani kosztu urządzenia.
📐 Dekonstrukcja matematyczna
Wzór: koszt 1 kWh = cena za kilogram ÷ [(wartość opałowa w MJ/kg ÷ 3,6) × sprawność]. Przy 2000 zł/t, 17,5 MJ/kg i sprawności 85% wychodzi 0,48 zł/kWh: 2,00 zł ÷ [(17,5 ÷ 3,6) × 0,85]. Przy 2400 zł/t, 17 MJ/kg i sprawności 80% wynik to około 0,64 zł/kWh. Przeliczyliśmy wyłącznie koszt energii z paliwa; to nie jest pełny koszt ogrzewania.
Nie podajemy porównawczej ceny ciepła z pompy ciepła ani gazu dla jesieni 2026 r., bo w dostępnych danych nie ma taryf, opłat stałych ani założeń o sprawności tych systemów. Porównanie samej ceny paliwa z rachunkiem za energię elektryczną lub gaz prowadziłoby do mylącego wyniku.
Ile pelletu potrzeba do domu 100 m² lub 150 m²?
Sam metraż nie wystarcza, by wiarygodnie wyliczyć tony na sezon: znaczenie ma standard energetyczny, pogoda, temperatura w domu i przygotowanie ciepłej wody. W materiale Farmer.pl przytoczono koszt 3820 zł rocznie dla słabo docieplonego domu 100 m² w II kwartale 2023 r. oraz szacunek PORT PC około 3820 zł rocznie dla domu 150 m² z ciepłą wodą. To historyczne kwoty z różnymi założeniami, a nie koszt sezonu 2026 ani podstawa do podania aktualnego zużycia ton.
| Przypadek | Dostępna liczba | Jak ją czytać |
|---|---|---|
| Słabo docieplony dom 100 m² | 3820 zł/rok, II kw. 2023 | Historyczny koszt; nie prognoza na 2026 |
| Dom 150 m² z ciepłą wodą | około 3820 zł/rok | Szacunek przytoczony przez PORT PC; inne założenia |
| Dom WT 2021 lub WT 2014 | Brak potwierdzonego zużycia ton w dostępnych danych | Nie wyliczamy zużycia z samego metrażu |
Dobrze ocieplony dom zużywa zauważalnie mniej pelletu niż starszy, słabo izolowany budynek. Stabilna praca kotła na niższej mocy może być efektywniejsza, ale nie zastępuje obliczeń zapotrzebowania dla konkretnego domu. Przy planowaniu zakupów podstawą jest sezonowe zużycie z własnych rachunków, a nie przeliczenie cudzej kwoty na tony.
Czy pellet A1 musi być droższy i co sprawdzić w jakości?
Certyfikowany pellet A1 nie zawsze kosztuje więcej. A1 powinien być produkowany z drewna bez obróbki chemicznej, klejenia i impregnacji; surowcem są m.in. trociny i zrębki z przemysłu drzewnego. Na rynku spotyka się też pellet z wyselekcjonowanych trocin iglastych, liściastych lub mieszanych, dlatego sprawdź deklarowany surowiec i parametry konkretnej partii.
Od 24 maja 2025 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 8 maja 2025 r. o wymaganiach jakościowych dla biomasy drzewnej w postaci peletu i brykietu — pierwsze polskie przepisy wprost określające parametry pelletu. Dla pelletu do kotłów klasy 3, 4 i 5 oraz ekoprojektu (odpowiednik A1) wymaga ono m.in. wilgotności do 10%, popiołu do 0,7% w stanie suchym, wartości opałowej co najmniej 16,5 MJ/kg, wytrzymałości mechanicznej co najmniej 98% i frakcji drobnej poniżej 1%.
Pellet może mieć certyfikat jakości ENplus A1, ale certyfikat nie jest automatyczny dla każdego produktu. Sprawdź oznaczenie na worku i zweryfikuj numer certyfikatu w bazie EPC, zamiast polegać wyłącznie na grafice lub opisie oferty. Potwierdź też, że certyfikat dotyczy wskazanego producenta i produktu, a parametry z aktualnej deklaracji odpowiadają wymaganiom kotła.
Wilgotność powyżej 10% obniża użyteczną energię uzyskaną z kilograma paliwa, więc efektywna cena ciepła rośnie. Nie da się uczciwie podać stałej dopłaty procentowej bez pomiaru wartości opałowej konkretnej partii. Nawet lekko zawilgocony pellet może się kruszyć i spalać gorzej; przechowuj worki w suchym, przewiewnym miejscu.
Pellet przemysłowy A2/B ani agropellet ze słonecznika nie są automatycznie tańszym wyborem dla kotła domowego. Parametry spalania agropelletów mogą różnić się od drzewnych, a nieodpowiednie paliwo może oznaczać więcej popiołu, czyszczenia lub serwisu palnika. Kupuj je tylko wtedy, gdy instrukcja kotła dopuszcza dany rodzaj paliwa.
Wybór pelletu o dobrej, stabilnej jakości i parametrach odpowiednich do kotła może ograniczyć zużycie paliwa potrzebnego do uzyskania tej samej ilości ciepła, a tym samym obniżyć koszt ogrzewania. W pellecie drzewnym dobrej jakości poziom popiołu jest zwykle bardzo niski, ale zależy od surowca i parametrów konkretnej partii. Dlatego sprawdzaj deklarację jakości, certyfikaty oraz zgodność paliwa z instrukcją kotła.
Oznaczenie ENplus A1 dotyczy pelletu drzewnego — nie potwierdza jakości agropelletu. Przy pellecie z surowców niedrzewnych sprawdź deklarowaną klasę według EN ISO 17225-6 oraz parametry partii, w tym wartość opałową, wilgotność i zawartość popiołu. Sama zgodność z klasyfikacją nie przesądza, że paliwo będzie odpowiednie do każdego kotła: porównaj te dane z instrukcją urządzenia i wymaganiami palnika.
Jak doliczyć dostawę i uniknąć dopłat?
Cena pelletu nie zawsze obejmuje transport. Proś o kwotę końcową za konkretną masę i adres, a w przypadku dostawy z windą lub wózkiem paletowym zapytaj o ograniczenia dojazdu, wąską ulicę i nieutwardzony podjazd. Takie warunki mogą wymagać innego rozładunku lub dopłaty, ale nie ma jednej potwierdzonej stawki dla całej Polski.
Bezpłatna dostawa może obowiązywać w ofertach obejmujących teren całej Polski, lecz trzeba sprawdzić warunki danej promocji: minimalną ilość, dostępność adresu i sposób rozładunku. Pellet luzem może być dostarczany wywrotką 8 t; większy transport nie jest rozwiązaniem dla każdego podjazdu. Porównuj koszt dostawy całego zamówienia, nie samą cenę za tonę.
Nie istnieje uniwersalna granica kilometrów, po której dostawa przestaje się opłacać — zależy ona od różnicy cen i wyceny przewoźnika. Przykładowo różnica ok. 500 zł/t między najtańszym certyfikowanym a pelletem premium jest punktem odniesienia dla ceny paliwa, ale przewagę tańszej oferty może skasować droższy dowóz. Poproś o dwie wyceny dla tej samej ilości: z dostawą i bez niej.
Porównanie ofert pelletu i koszt zakupu w praktyce
Koszt dostawy może wynosić od 50 do 300 zł za tonę, dlatego porównuj cenę końcową dla tej samej ilości i adresu. Przyczepa 3,5 t pelletu po 2000–2500 zł/t to 7000–8750 zł za samo paliwo; przed zakupem zweryfikuj aktualną ofertę u lokalnych dostawców pelletu oraz ustal, co obejmuje transport i rozładunek.
Porównanie sposobów zakupu
| Opcja | Ilość i cena bazowa | Dostawa / sposób porównania | Wynik |
|---|---|---|---|
| Pellet workowany na palecie | 65 worków × 15 kg = 975 kg; np. 2349 zł w OBI | Przelicz cenę na tonę i sprawdź, czy dowóz jest wliczony | Łatwo porównać masę; paleta nie waży pełnej tony |
| Oferta na tonę | ok. 2000–2500 zł/t (Murator, 29.10.2026) | Dolicz podaną przez dostawcę opłatę za transport | Najlepsze porównanie, jeśli zgadzają się klasa, masa i zakres dostawy |
| Przyczepa 3,5 t | 7000–8750 zł za paliwo | Potwierdź lokalnie aktualną cenę, masę netto i warunki rozładunku | Duża ilość może wymagać sprawdzenia dojazdu i miejsca składowania |
Scenariusz: dom 100 m² i wybór ilości zamówienia
Poniższe wyliczenie pokazuje koszt różnych ilości zamówienia dla właściciela domu 100 m², a nie prognozę sezonowego zużycia. Wykorzystuje ceny 2000–2500 zł/t z października 2026 r. oraz orientacyjny zakres dostawy 50–300 zł/t. Sam metraż nie pozwala ustalić, ile ton zużyje konkretny dom.
| Co się stanie, jeśli zamówisz | Koszt paliwa przy 2000–2500 zł/t | Dostawa przy 50–300 zł/t | Łącznie za paliwo i dostawę |
|---|---|---|---|
| 1 t | 2000–2500 zł | 50–300 zł | 2050–2800 zł |
| 2 t | 4000–5000 zł | 100–600 zł | 4100–5600 zł |
| 3,5 t | 7000–8750 zł | 175–1050 zł | 7175–9800 zł |
To rachunek orientacyjny oparty na podanych zakresach, nie oferta konkretnego sprzedawcy. Porównanie wymaga potwierdzenia daty, ilości netto, klasy pelletu oraz tego, czy cena obejmuje transport.
Zalety i wady zakupu pelletu
- Zaleta: cenę worka, palety i tony można sprowadzić do kosztu za kilogram lub tonę, co ułatwia porównanie ofert.
- Zaleta: przy zakupie workowanym łatwo sprawdzić oznaczenie produktu i przechowywać paliwo w mniejszych partiach.
- Zaleta: przy większym zamówieniu można porównać jedną wycenę całej dostawy z ceną za tonę i osobnym transportem.
- Wada: dostawa może istotnie zmienić koszt końcowy, a podana cena nie zawsze obejmuje rozładunek.
- Wada: paleta 65 worków po 15 kg waży 975 kg, więc porównanie jej ceny z ceną za tonę bez przeliczenia zaniża koszt jednostkowy.
- Wada: pellet niezgodny z wymaganiami kotła, zawilgocony albo o innych parametrach może pogorszyć spalanie i zwiększyć potrzebę czyszczenia.
- Poproś lokalnego sprzedawcę o pisemną cenę końcową dla konkretnej ilości i adresu; niech osobno wskaże paliwo, transport oraz rozładunek.
- Przed opłaceniem zamówienia sprawdź numer ENplus w bazie EPC i porównaj go z oznaczeniem produktu z oferty.
- Przy porównywaniu palet przelicz kwotę na kilogram lub tonę z rzeczywistej masy netto, a nie z nazwy „paleta” lub „tona”.
Jak kupić pellet taniej bez ryzyka pozornej oszczędności?
Zakup poza sezonem bywa tańszy, ale to nie reguła: w październiku 2026 r. średnia stawka pelletu spadła o 3,3% w porównaniu z wrześniem. Porównuj aktualne oferty zamiast zakładać, że każda cena rośnie.
Sezon 2025/2026 pokazał, że reguła „kupuj latem” może zawieść: zima była najsurowsza od 13 lat, pellet premium kosztował w szczycie 2200–2500 zł/t, a część składów racjonowała sprzedaż po 10–20 worków na osobę. Wiosną ceny spadły do około 1400–1800 zł/t, ale już w lipcu 2026 r. średnia ofertowa dla klasy A1 przekroczyła 2000 zł/t — w miesiącu zwykle najtańszym. Według tego samego zestawienia kWh ciepła z pelletu kosztowała w sierpniu 0,47–0,54 zł, a samo paliwo gazowe w taryfie URE — 0,24 zł brutto.
- Przelicz cenę worka na kilogram i tonę; 15 kg ułatwia szybkie porównanie.
- Przy palecie 65 × 15 kg używaj masy 975 kg, nie 1 t.
- Sprawdź, czy cena obejmuje wniesienie lub rozładunek — „dostawa” nie zawsze oznacza rozładunek pod drzwi.
- Zweryfikuj numer ENplus w bazie EPC i porównaj go z oznaczeniem na worku.
- Przy zmianie marki sprawdź w instrukcji kotła, czy dopuszcza deklarowaną klasę i rodzaj surowca.
Najczęściej zadawane pytania
Ile kosztuje tona pelletu w 2026 roku?
Pod koniec października 2026 r. certyfikowany pellet kosztował od około 2000 zł/t, a marki premium do około 2500 zł/t. Dowóz może być dodatkowo płatny.
Ile kosztuje pellet Olczyk na dzień dzisiejszy?
W zestawieniu Muratora z 29.10.2026 marki premium, takie jak Olczyk i Barlinek, kosztowały do około 2500 zł/t. Cena zależy od sprzedawcy, ilości i dostawy.
Ile kosztuje worek pelletu 15 kg?
W Castoramie i OBI około 35,90–35,98 zł (październik 2026), a najtańszy pellet bez certyfikatu — około 29 zł.
Ile waży pełna paleta pelletu?
Typowa paleta 65 worków po 15 kg waży 975 kg. Przelicz jej cenę na tonę, zanim porównasz ją z ofertą luzem.
Czy certyfikowany pellet A1 musi kosztować więcej?
Nie zawsze. Sprawdź certyfikat, parametry i cenę końcową dla tej samej ilości.
Ile kosztuje kilowatogodzina ciepła z pelletu?
Przy cenach 1750–2500 zł/t, kaloryczności 17–18 MJ/kg i sprawności 80–92% około 0,38–0,66 zł/kWh z samego paliwa. Nie obejmuje serwisu ani energii elektrycznej kotła.
Źródła i weryfikacja danych 2026
Data weryfikacji: 2026-10-29.
Data opracowania: 29.10.2026. Ceny pochodzą z zestawienia Muratora z 29.10.2026 (markety, producenci, składy opału).
Tekst opiera się na tych dokumentach i opracowaniach:
- BudujemyDom.pl – Wskazuje na zależność cen pelletu od regionu, a także podaje zakres wartości opałowej pelletu oraz sprawności kotłów. – https://budujemydom.pl/irbj/porady/54850-dom-150-m-i-pellet-ile-ton-naprawde-schodzi-w-sezonie
- Farmer.pl – Przedstawia metodykę i wzór na obliczenie kosztu 1 kWh ciepła z pelletu oraz szacunki kosztów ogrzewania budynków. – https://www.farmer.pl/energia/oze/ile-ton-pelletu-zuzyjesz-na-sezon-grzewczy-zobacz-jak-to-wyliczyc,135988.html
- Barlinek – Określa wymogi surowcowe dla pelletu drzewnego klasy A1 oraz zasady jego certyfikacji. – https://www.barlinek.com.pl/aktualnoscibarlinek/pellet-barlinek/
- ENplus – Podaje informacje logistyczne dotyczące dostaw pelletu luzem za pomocą wywrotki o ładowności 8 ton. – https://enplus-pellets.eu/language/pl/producer-pl/
- Murator – ceny pelletu w październiku 2026 – Zestawienie z 29.10.2026: tona od 1750 zł, certyfikowany od ok. 2000 zł, premium do ok. 2500 zł; markety i producenci. – https://muratordom.pl/instalacje/ogrzewanie-paliwami-stalymi/cena-pelletu-w-pazdzierniku-tona-od-1750-zl-a-stawki-siegaja-2450-zl-aa-wXNb-NWsE-EjEk.html
- Wood&Play – pellet: cena za worek i tonę 2026 – Ceny worków, palet i dostawy (18.08.2026), przebieg cen 2025/2026, wymagania rozporządzenia z 8.05.2025. – https://www.woodandplay.pl/blog/pellet-cena-za-worek-i-tone-zestawienie