Ile zapłacisz za siano w 2026 roku?

siano — cena za t

Aktualizacja: 29.10.2026.

Siano kosztuje orientacyjnie 300–650 zł za tonę; mała kostka to zwykle 10–15 zł, a bela siana — najczęściej 100–130 zł; w ogłoszeniach przeanalizowanych przez Tygodnik Poradnik Rolniczy (marzec 2026 r.) zdarzały się bele do 160 zł, a w części ofert cena 130 zł obejmowała już transport. To stawki orientacyjne. Przed zakupem sprawdź wagę i jakość siana oraz koszt dowozu, bo cena za sztukę nie pokazuje rzeczywistego kosztu za tonę.

Forma lub ilość Cena orientacyjna Na co zwrócić uwagę
Tona siana luzem 300–650 zł Jakość, region, sezon i dowóz
Mała kostka 10–15 zł/szt. Sprawdź wagę; małe bele ważą około 15–25 kg
Bela okrągła 120 cm najczęściej 100–130 zł; do 160 zł Zwykle 200–250 kg; droższe oferty dotyczą zwykle dobrze sprasowanego siana dobrej jakości
Worek 25 kg 7,50–16 zł Odpowiada około 300–640 zł/t
Przyczepa 3,5 t 1 050–2 275 zł Przed zakupem ustal, czy cena obejmuje transport

Ile kosztuje bela siana i jak przeliczyć ją na tonę?

Bela 120 cm kosztuje najczęściej około 100–130 zł, ale cena za tonę zależy od jej rzeczywistej masy. Przeliczyliśmy podane ceny i wagi: przy 200–250 kg oraz cenie 100–130 zł wychodzi około 400–650 zł/t.

W ogłoszeniach cena zwykle dotyczy sztuki, dlatego poproś o podanie jej wagi. Dla porównania: bela 120 cm ważąca 220 kg i kosztująca 130 zł oznacza około 591 zł/t (130 ÷ 0,22). Bela 150 cm ważąca 380 kg za 130 zł kosztowałaby około 342 zł/t. Większa średnica nie gwarantuje jednak niższej stawki, jeśli bela jest słabiej sprasowana lub mokra.

Co najbardziej zmienia cenę i ile kosztuje siano z dowozem?

Na cenę siana wpływają jakość, pokos, wielkość partii, sezon i odległość.

Dowóz na 30 km może dodać około 50–100 zł do tony. Przy cenie ogłoszeniowej 400 zł/t oznacza to około 450–500 zł/t z transportem. Stawki z obrotu sąsiedzkiego mogą różnić się od ceny detalicznej z dowozem.

Notowania KPODR opisują ceny z obrotu sąsiedzkiego i nie muszą odpowiadać cenie detalicznej beli z dostawą. Lokalna pasza dobrej jakości może obniżyć łączny wydatek dzięki niższym kosztom transportu, nawet jeśli sama cena za tonę nie jest najniższa.

Jak pokos i rodzaj siana wpływają na wybór oraz cenę?

Siano łąkowe może mieć różny skład, zależnie od roślin na łące i terminu zbioru. Pierwszy pokos, zwykle zbierany w czerwcu, ma bardziej strukturalne źdźbła; delikatniejszy drugi pokos lub potraw bywa tańszy. Wybór pokosu dopasuj do zwierzęcia, a zmianę paszy wprowadzaj stopniowo.

Tymotka i inne trawy siane są osobnymi pozycjami w ogłoszeniach, a lucerna jest zwykle bogatsza w białko i wapń niż trawy. Cena i zawartość cukrów zależą od konkretnej partii — bez analizy nie przypisuj ich typowi siana. Siano z widocznymi niepożądanymi roślinami, takimi jak jaskier lub skrzyp, odrzuć albo skonsultuj z osobą oceniającą paszę. Sama nazwa „łąkowe” nie potwierdza składu.

Przy zakupie dla konia uwzględnij, że konie są monogastryczne, trawią błonnik mniej efektywnie niż przeżuwacze, a ich układ pokarmowy różni się od układu bydła. Błonnik i celuloza, czyli węglowodany strukturalne, są jednak potrzebne do prawidłowego trawienia. Lucerna jest zwykle smakowitsza i bardziej odżywcza niż siano trawiaste; orientacyjnie zawiera 0,8–1,1 Mcal/lb energii strawnej, 48–55% TDN, 15–20% białka, 0,9–1,5% wapnia i 0,2–0,35% fosforu. Rośliny strączkowe, takie jak lucerna i koniczyna czerwona, mają na ogół więcej białka i wapnia niż trawy, a zastąpienie trawy lucerną zazwyczaj pokrywa zapotrzebowanie na wapń. Wartości i różnice zależą od konkretnej paszy. Lucerna może też być zanieczyszczona chrząszczami majkowatymi, dlatego obejrzyj paszę i w razie podejrzenia zanieczyszczenia nie podawaj jej koniowi.

Nie przenoś zaleceń dla jednego gatunku na drugi: krowa mięsna nie potrzebuje takiej samej jakości siana jak krowa mleczna w laktacji. Różne są też potrzeby koni — niskie mogą mieć jałowe klacze, konie starsze oraz konie użytkowane do lekkiej jazdy rekreacyjnej. Dlatego paszę dobieraj do zwierzęcia, zamiast kupować najdroższe siano dla każdego.

Kiedy kupić siano, żeby zapłacić mniej?

Najniższych cen można szukać po zbiorach, w lipcu i sierpniu, gdy podaż jest większa. Zakup we wrześniu lub październiku również może się opłacać, choć stawki mogą już rosnąć. Zimą, szczególnie od grudnia do marca, większy popyt często podnosi ceny.

Określenie „siano zebrane bez deszczu” jest atutem, ale nie zastępuje oględzin ani informacji o wilgotności. Siano luzem bywa tańsze od pakowanego, a zakup dużej partii obniża cenę jednostkową tylko wtedy, gdy oszczędności nie zniwelują transport i straty przy przechowywaniu. Lokalne ogłoszenia rolników warto sprawdzać także po nieudanych zbiorach, kiedy mogą pojawić się atrakcyjne oferty. Niska cena nie przesądza jednak o jakości ani przydatności paszy, dlatego przed zakupem obejrzyj konkretną partię.

Ile siana i pieniędzy potrzebuje koń miesięcznie?

Koń o masie 500 kg zjada orientacyjnie 7,5–10 kg siana dziennie, czyli 225–300 kg w miesiącu liczącym 30 dni. Przy cenie 300–650 zł/t koszt samej paszy wynosi około 68–195 zł miesięcznie. Budżet 120–180 zł odpowiada przykładowo 250–300 kg siana kupowanego po około 480–600 zł/t; rzeczywisty wydatek zależy od dawki, strat i jakości.

W dokumencie University of Kentucky podano orientacyjnie 600–700 funtów siana miesięcznie dla konia, gdy siano jest jedyną paszą objętościową, czyli około 272–318 kg. Zapotrzebowanie zależy od masy, wieku, pracy i warunków utrzymania; koń przebywający zimą na zewnątrz może potrzebować więcej.

Koń ma mały żołądek w stosunku do masy ciała, dlatego ważny jest stały, spokojny dostęp do paszy, szczególnie objętościowej. Ograniczanie siana bez uzasadnienia może mieć niekorzystne skutki. Siano jest ubogie w sód i chlor, dlatego w żywieniu konia uwzględnia się także blok solny; dawkę i suplementację dopasuj do konkretnego zwierzęcia. Gdy brakuje właściwej paszy, podstawę żywienia powinny stanowić siano i sieczka, a nie przypadkowa zamiana na inną paszę — w razie potrzeby skonsultuj ją ze specjalistą (zasady regularnego karmienia koni).

Jak sprawdzić siano przed odbiorem dostawy?

Przed rozładunkiem obejrzyj i powąchaj kilka bel z różnych miejsc ładunku. Sprawdź barwę, zapach, kurz, widoczną pleśń, zanieczyszczenia i obecność niepożądanych roślin. Zapytaj też o wilgotność oraz raport analizy, jeśli jest dostępny. Zielony kolor sam w sobie nie potwierdza wartości odżywczej, a analiza laboratoryjna pozwala ocenić m.in. białko, włókno i cukry.

Ostrzeżenie: Zbyt wilgotne siano może się zagrzewać, pleśnieć i tracić jakość. Aktywność mikroorganizmów wytwarza ciepło, a dalszy wzrost temperatury może doprowadzić do samozapłonu. Wilgotność powyżej około 14–15% sprzyja rozwojowi pleśni, dlatego nie oceniaj bezpieczeństwa wyłącznie po powierzchni beli. Nie podawaj koniom siana spleśniałego ani zakurzonego.

Przy zakupie można przyjąć jako praktyczny cel wilgotność poniżej 15% oraz czystość co najmniej 95%, o ile sprzedawca potrafi wyjaśnić, jak te parametry zmierzono i określono. Wilgotność przy belowaniu jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na późniejsze ogrzewanie siana. Pleśń i mikotoksyny mogą rozwijać się przy wilgotności powyżej około 14–15%, a konie są szczególnie wrażliwe na kurz zawierający zarodniki pleśni. Pleśń może powodować problemy trawienne, a jej wzrost wytwarza też ciepło, dwutlenek węgla i wodę, które dalej pogarszają stan paszy (Penn State Extension o pleśni i mikotoksynach).

Kolor oceniaj razem z pozostałymi oznakami jakości: siano zebrane zbyt późno albo źle przechowywane może tracić zielony kolor, ale sama barwa nie zastępuje oględzin ani analizy paszy. Zwróć szczególną uwagę na bele okrągłe składowane na zewnątrz bez zadaszenia — często występuje w nich dużo siana zepsutego przez pleśń.

Jak zaplanować roczny budżet na siano dla jednego konia?

Przy dawce 10 kg dziennie koń zjada 3,65 t rocznie bez strat. Przy założeniu 15% strat przy skarmianiu trzeba kupić około 4,29 t: 3,65 ÷ 0,85. Przy cenie 300–650 zł/t koszt zakupu wyniesie około 1 288–2 791 zł rocznie, bez transportu. Jeśli dowóz na 30 km podnosi cenę o 50–100 zł/t, dodatkowy koszt dla tej ilości wynosi około 215–429 zł.

Wariant Obliczenie Wynik
Siano zjedzone w rok 10 kg × 365 dni 3 650 kg
Zakup z uwzględnieniem 15% strat 3 650 kg ÷ 0,85 około 4,29 t
Zakup po 300–650 zł/t 4,29 t × 300–650 zł około 1 288–2 791 zł
Dodatkowy dowóz: 50–100 zł/t 4,29 t × 50–100 zł około 215–429 zł
Wskazówka eksperta 2026: Poproś sprzedawcę o cenę całej partii, łączną wagę, informację o pokosie i wilgotności oraz koszt dostawy pod wskazany adres. Przelicz ofertę na tonę, a przed rozładunkiem sprawdź kilka bel. Dzięki temu porównasz rzeczywisty koszt, a nie tylko cenę sztuki.

Scenariusz dla konia ważącego 500 kg: przy dawce 10 kg siana dziennie zwierzę zjada 3,65 t w ciągu roku. Poniższa tabela porównuje ilość i koszt zakupu bez strat oraz przy 15% stratach podczas skarmiania. Kwoty obliczono na podstawie podanych w artykule widełek 300–650 zł/t i nie obejmują dowozu.

Co się stanie, jeśli… Ilość do kupienia Koszt przy 300–650 zł/t
Nie wystąpią straty paszy 3,65 t rocznie około 1 095–2 373 zł
Straty wyniosą 15% około 4,29 t rocznie około 1 288–2 791 zł

Jakie są zalety i wady zakupu siana w belach?

✓ Zalety

  • Duża bela zwykle ogranicza koszt opakowania i liczbę pojedynczych sztuk do kupienia.
  • Zakup większej partii może obniżyć cenę jednostkową.
  • Można porównać cenę beli z ceną za tonę, jeśli sprzedawca podaje jej masę.
✕ Wady

  • Cena za sztukę ukrywa różnice w wadze i stopniu sprasowania.
  • Transport może dodać 50–100 zł/t przy odległości około 30 km.
  • Bele spleśniałe lub zakurzone mogą oznaczać stratę całej sztuki i nie nadają się do skarmiania koni.

Przy karmieniu z beli warto rozważyć odpowiednie karmidło, które może ograniczyć rozsypywanie i straty paszy. Materiał University of Kentucky wskazuje, że karmidło może zwrócić się w ciągu 1–2 lat, ale rzeczywisty okres zależy od ceny urządzenia, skali strat i sposobu użytkowania.

💡 Pro Tips: jak porównać oferty z ogłoszeń?

  1. Porównuj cenę z dostawą i rozładunkiem, a nie samą kwotę z ogłoszenia.
  2. Przelicz cenę beli: cena za sztukę ÷ masa w tonach = cena za tonę.
  3. Zapytaj, czy podana waga jest rzeczywista, czy tylko szacunkowa; bela 120 cm może ważyć około 200–250 kg.
  4. Sprawdź, czy oferta dotyczy pierwszego pokosu, drugiego pokosu czy potrawu.
  5. Przy zakupie dla konia poproś o analizę paszy, zwłaszcza gdy liczy się poziom cukrów.

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje tona siana w 2026 roku?

Orientacyjnie 300–650 zł za tonę. Widełki zależą od regionu, jakości, sezonu, ilości i transportu; podane ceny bazowe pochodzą z zestawienia z 3 września 2026 roku.

Ile kosztuje mała kostka siana?

Zwykle około 10–15 zł za sztukę. Sprawdź jej wagę, bo małe bele mogą ważyć około 15–25 kg.

Ile kosztuje bela siana 120 cm?

Standardowo około 100–130 zł, a słabsza może kosztować około 80 zł. Cena może dochodzić do 150 zł; porównuj ją z masą beli.

Ile kosztuje worek siana 25 kg?

Około 7,50–16 zł. Po przeliczeniu daje to około 300–640 zł za tonę.

Ile siana zjada koń w miesiącu?

Koń ważący 500 kg może zjadać około 225–300 kg w 30 dni przy dawce 7,5–10 kg dziennie. Potrzeby zależą m.in. od pracy i warunków utrzymania.

Kiedy siano jest najtańsze?

Często po zbiorach, w lipcu i sierpniu, gdy podaż jest większa. Ceny mogą być wtedy niższe o około 10–20%, ale lokalne oferty się różnią.

Ile kosztuje siano z dowozem?

Dowóz na około 30 km może dodać 50–100 zł do tony. Poproś o pełną cenę partii z transportem i rozładunkiem.

Co zrobić, gdy dostarczone siano jest spleśniałe?

Udokumentuj wadę i zgłoś ją sprzedawcy na piśmie przed skarmieniem. Przy sprzedaży może mieć zastosowanie rękojmia z art. 556 Kodeksu cywilnego.

Źródła i weryfikacja danych 2026

Data weryfikacji: 2026-10-29.

Dane sprawdzono 29 października 2026 r. Widełki cenowe są orientacyjne; ceny bazowe w zestawieniu pochodzą ze stanu na 3 września 2026 r. i wymagają potwierdzenia w lokalnym ogłoszeniu.

Tekst opiera się na tych dokumentach i opracowaniach: